# VLS201610HBX-6R8M-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLS201610HBX-6R8M-1
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vls201610hbx-6r8m-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vls201610hbx-6r8m-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 700mA
- **Current Rating (Amps):** 880 mA
- **DC Resistance (DCR):** 558mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806 (2016 Metric)
- **Tolerance:** ±20%