# VLS201610CX-2R2M-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLS201610CX-2R2M-1
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vls201610cx-2r2m-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vls201610cx-2r2m-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-172965-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.31A
- **Current Rating (Amps):** 1.53 A
- **DC Resistance (DCR):** 163mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 2016
- **Tolerance:** ±20%