# VLM60E-24-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLM60E-24-T
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlm60e-24-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlm60e-24-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/09/12820961-1800-1143-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, FCC
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** 93%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 90°C
- **Power (Watts):** 60 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 7.21" L x 0.83" W x 0.78" H (183.2mm x 21.0mm x 19.8mm)
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 220VAC