# VLM-520-60 LPO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLM-520-60 LPO
- **Manufacturer:** Quarton Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Laser Diodes, Laser Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlm-520-60-lpo
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlm-520-60-lpo#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 60mA
- **Power (Watts):** 0.39mW
- **Voltage:** 3V