# VLF4012AT-2R2M1R5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLF4012AT-2R2M1R5
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlf4012at-2r2m1r5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlf4012at-2r2m1r5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/32/445-3232-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/41/445-4184-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 87mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 2.2 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%