# VLF12060T-330M3R4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLF12060T-330M3R4
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlf12060t-330m3r4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlf12060t-330m3r4#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/36/445-3601-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/36/445-3601-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.4A
- **Current Rating (Amps):** 3.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 53mOhm Max
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 33 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
- **Tolerance:** Â±20%