# VLF10045T-6R8N5R1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLF10045T-6R8N5R1
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlf10045t-6r8n5r1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlf10045t-6r8n5r1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/35/445-3573-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/35/445-3573-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.2A
- **Current Rating (Amps):** 5.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 21.4mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 6.8 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
- **Tolerance:** Â±30%