# VLCF4024T-220MR65-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLCF4024T-220MR65-2
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlcf4024t-220mr65-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlcf4024t-220mr65-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/87/445-8729-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 650mA
- **Current Rating (Amps):** 650 mA
- **DC Resistance (DCR):** 332mOhm Max
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%