# VLCF4020T-100MR85
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLCF4020T-100MR85
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlcf4020t-100mr85
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlcf4020t-100mr85#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/31/445-3186-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 850mA
- **Current Rating (Amps):** 850 mA
- **DC Resistance (DCR):** 185mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%