# VLB260W-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VLB260W-24
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vlb260w-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vlb260w-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus
- **Current:** 10.83A
- **Efficiency:** 93%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 90°C
- **Power (Watts):** 260 W
- **Ratings:** IP66
- **Size:** 9.47" L x 2.00" W x 1.52" H (240.5mm x 50.8mm x 38.6mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 120VAC