# VKB61B2-024.704M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VKB61B2-024.704M
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vkb61b2-024-704m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vkb61b2-024-704m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CW/96/8D/CW968DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±100ppm
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 15mA
- **Frequency:** 24.704 MHz
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 3.3V