# VJ1812Y472KXGAT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ1812Y472KXGAT
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj1812y472kxgat
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj1812y472kxgat#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/18/720-1848-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/11/720-1124-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.086" (2.18mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)