# VJ1812A470KBFAT4X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ1812A470KBFAT4X
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj1812a470kbfat4x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj1812a470kbfat4x#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/21/720-2105-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/11/720-1124-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 47 pF
- **Features:** Soft Termination, High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.086" (2.18mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 2000V (2kV)