# VJ1808Y472KXEAT5Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ1808Y472KXEAT5Z
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj1808y472kxeat5z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj1808y472kxeat5z#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/17/720-1781-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/11/720-1123-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.067" (1.70mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V