# VJ14M00300KBA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ14M00300KBA
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj14m00300kba
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj14m00300kba#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/25/478-2540-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/38/478-3826-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1900 pF @ 1 kHz
- **Current:** 800 A
- **Energy:** 4.2J
- **Maximum AC Volts:** 30 V
- **Maximum DC Volts:** 38 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 51.7 V
- **Varistor Voltage (Min):** 42.3 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 47 V