# VJ1461530000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ1461530000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Wire to Board
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj1461530000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj1461530000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Current:** 20 A
- **Features:** Interlocking (Side)
- **Mating Orientation:** Vertical with Board
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Positions Per Level:** 14
- **Voltage:** 300 V