# VJ1206A470JXCAP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ1206A470JXCAP
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj1206a470jxcap
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj1206a470jxcap#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/18/720-1848-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/18/720-1858-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 47 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.067" (1.70mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 200V