# VJ0805Y104MXARW1BC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0805Y104MXARW1BC
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0805y104mxarw1bc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0805y104mxarw1bc#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 50V