# VJ0805D1R4CXXAJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0805D1R4CXXAJ
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0805d1r4cxxaj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0805d1r4cxxaj#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/13/720-1327-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/13/720-1350-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 1.4 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤0.25pF
- **Voltage:** 25V