# VJ0805A680JXGAT5Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0805A680JXGAT5Z
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0805a680jxgat5z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0805a680jxgat5z#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/17/720-1781-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/16/720-1603-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 68 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 1000V (1kV)