# VJ0805A271FXBPW1BC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0805A271FXBPW1BC
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0805a271fxbpw1bc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0805a271fxbpw1bc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/15/720-1534-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 270 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 100V