# VJ0603Y102KXBAC31
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0603Y102KXBAC31
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0603y102kxbac31
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0603y102kxbac31#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/12/720-1253-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/18/720-1848-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.038" (0.97mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V