# VJ0603G274KXQCW1BC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0603G274KXQCW1BC
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0603g274kxqcw1bc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0603g274kxqcw1bc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.27 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 10V