# VJ0603D470JLAAJ32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0603D470JLAAJ32
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0603d470jlaaj32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0603d470jlaaj32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 47 pF
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.038" (0.97mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V