# VJ0402D0R8DXCAC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VJ0402D0R8DXCAC
- **Manufacturer:** Vishay Vitramon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vj0402d0r8dxcac
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vj0402d0r8dxcac#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/72/0-/13/720-1327-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/0-/12/720-1291-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.8 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.61mm)
- **Tolerance:** 卤0.5pF
- **Voltage:** 200V