Part Number: VIPER50ASP Manufacturer: STMicroelectronics Category: Power Management (PMIC) Subcategory: AC DC Converters, Offline Switches Product URL: https://distyparts.com/product/viper50asp RFQ URL: https://distyparts.com/product/viper50asp#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/58/34/10583425-497-2677-5-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/32/497-3252-1-ND.jpg Summary: VIPER50ASP is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: VIPER50ASP is a ac dc converters, offline switches from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Control Features: Frequency Control, Soft Start, Sync Fault Protection: Current Limiting, Over Temperature Frequency: Up to 200kHz Internal Switch(s): Yes Mounting Type: Surface Mount Output Isolation: Isolated Power (Watts): 50 W Supplier Device Package: 10-PowerSO Topology: Flyback Voltage: 8V ~ 15V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/power-management-pmic/ac-dc-converters-offline-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/viper50asp