# VIPER100A-22-E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VIPER100A-22-E
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** AC DC Converters, Offline Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/viper100a-22-e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/viper100a-22-e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** EN, Frequency Control, Soft Start
- **Fault Protection:** Current Limiting, Over Temperature
- **Frequency:** Up to 200kHz
- **Internal Switch(s):** Yes
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Output Isolation:** Isolated
- **Power (Watts):** 100 W
- **Supplier Device Package:** 5-PENTAWATT
- **Topology:** Flyback
- **Voltage:** 8V ~ 15V