# VI-508-DP-FH-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VI-508-DP-FH-W
- **Manufacturer:** Varitronix
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vi-508-dp-fh-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vi-508-dp-fh-w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/54/11265407-153-1106-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** Without Backlight
- **Character Format:** 7-Segment
- **Character Size:** 10.16mm H x 4.83mm W
- **Display Format:** 5 x 1
- **Display Mode:** Transflective
- **Display Type:** TN - Twisted Nematic
- **Number of Characters:** 5
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 80°C
- **Outline L x W x H:** 50.80mm x 30.48mm x 2.80mm
- **Viewing Area:** 45.72mm L x 17.78mm W
- **Voltage:** 3V