Part Number: VHB50W-Q24-S48 Manufacturer: CUI Inc. Category: Power Supplies - Board Mount Subcategory: DC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/vhb50w-q24-s48 RFQ URL: https://distyparts.com/product/vhb50w-q24-s48#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/10/52/12105280-102-1690-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/52/12105248-102-1570-ND.jpg Summary: VHB50W-Q24-S48 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CUI Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: VHB50W-Q24-S48 is a dc dc converters from CUI Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: ITE (Commercial) Approval Agency: EN, UL Control Features: Enable, Active High Current: 1.04A Efficiency: 83% Features: Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO Mounting Type: Through Hole Number of Outputs: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Power (Watts): 50 W Size: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Standard Number: 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1 Type: Isolated Module Voltage: 9V Distributor Offers: 1. NTD Electronics | Stock: 240 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 240 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cui-inc Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-board-mount/dc-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/vhb50w-q24-s48