# VHB50W-Q24-S48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VHB50W-Q24-S48
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vhb50w-q24-s48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vhb50w-q24-s48#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/52/12105248-102-1570-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** EN, UL
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1.04A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V