# VGS-75D-15-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VGS-75D-15-A
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vgs-75d-15-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vgs-75d-15-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cUL, cURus, En, IEC, UL
- **Current:** 5 A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 75W
- **Size:** 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV