# VGS-75B-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VGS-75B-30
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vgs-75b-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vgs-75b-30#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/04/12450472-102-4970-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 2.5 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 75W
- **Size:** 5.08" L x 3.84" W x 1.18" H (129.0mm x 97.5mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 1.5 kV