# VGS-350B-30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VGS-350B-30
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vgs-350b-30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vgs-350b-30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 11.6 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 348W
- **Size:** 8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 1.5 kV