# VGS-15W-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VGS-15W-24
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vgs-15w-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vgs-15w-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, EN, IEC, UL
- **Current:** 625 mA
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Adjustable Output
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15W
- **Size:** 2.56" L x 2.17" W x 0.98" H (65.0mm x 55.0mm x 25.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV