# VGS-150W-24-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VGS-150W-24-B
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vgs-150w-24-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vgs-150w-24-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 6.5 A
- **Efficiency:** 88%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed, Conformal Coated
- **Voltage:** 4 kV