# VGS-100D-5-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VGS-100D-5-B
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vgs-100d-5-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vgs-100d-5-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, EN, IEC, UL
- **Current:** 20 A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
- **Type:** Enclosed, Conformal Coated
- **Voltage:** 4 kV