# VFS6VD81E221U31A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VFS6VD81E221U31A
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vfs6vd81e221u31a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vfs6vd81e221u31a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/11/490-11912-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 6 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.315" L x 0.100" W (8.00mm x 2.54mm)
- **Technology:** LC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 220pF
- **Voltage:** 25V