# VF3472500000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF3472500000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf3472500000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf3472500000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 10 A
- **Features:** Mating Flange
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 2
- **Number of Positions:** 34
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 17
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V