# VF32W CIRCLE-1.5"-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF32W CIRCLE-1.5"-5
- **Manufacturer:** TapeCase
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf32w-circle-1-5-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf32w-circle-1-5-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** High Tack Acrylic
- **Backing, Carrier:** Carrier - PVC, Liner - Paper
- **Color:** White
- **Tape Type:** Double Coated Foam
- **Temperature Range:** 150°F (66°C) Max
- **Thickness:** 0.0310" (31.0 mils, 0.787mm) 1/32"
- **Usage:** Bonding
- **Width:** 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia