# VF30150C-M3/4W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF30150C-M3/4W
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf30150c-m3-4w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf30150c-m3-4w#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/24/90/8124906-VF30150C-M3_4W-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** ITO-220AB
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1.36 V @ 15 A