# VF1A-G72A0S4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF1A-G72A0S4
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motor Driver Boards, Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf1a-g72a0s4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf1a-g72a0s4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control:** Variable Frequency Drive (VFD)
- **Current:** 72A
- **Interface:** RS-485
- **Motor Type:** AC Motor
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Motors:** 1
- **Type:** Module
- **Voltage:** 380 ~ 480V
- **Wattage:** 37000 W