# VF16W CIRCLE-0.75"-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF16W CIRCLE-0.75"-250
- **Manufacturer:** TapeCase
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf16w-circle-0-75-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf16w-circle-0-75-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** High Tack Acrylic
- **Backing, Carrier:** Carrier - PVC, Liner - Paper
- **Color:** White
- **Tape Type:** Double Coated Foam
- **Temperature Range:** 150°F (66°C) Max
- **Thickness:** 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm) 1/16"
- **Usage:** Bonding
- **Width:** 0.75" (19.05mm) 3/4" dia