# VF-S250-24A-CF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF-S250-24A-CF
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf-s250-24a-cf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf-s250-24a-cf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/96/12449678-102-2144-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 10.42 A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 250W
- **Size:** 5.00" L x 3.20" W x 2.00" H (127.0mm x 81.3mm x 50.8mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV