# VF-D320-D1224A-CFS-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF-D320-D1224A-CFS-1
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf-d320-d1224a-cfs-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf-d320-d1224a-cfs-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 8.33 A
- **Efficiency:** 75%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 320W
- **Size:** 7.00" L x 4.00" W x 1.60" H (177.8mm x 101.6mm x 40.6mm)
- **Standard Number:** 55024; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 24V