# VF-D250-D1224A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VF-D250-D1224A
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vf-d250-d1224a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vf-d250-d1224a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, CCC, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
- **Current:** 6 A
- **Efficiency:** 70%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 250W
- **Size:** 5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)
- **Standard Number:** 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 24V