# VET36US240C2-JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VET36US240C2-JA
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vet36us240c2-ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vet36us240c2-ja#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.53" L x 1.89" W x 1.28" H (115.0mm x 48.0mm x 32.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 24V