# VES220PS12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VES220PS12
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ves220ps12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ves220ps12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/32/12713236-1470-4464-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, TUV
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 18.3A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 8 Position
- **Power (Watts):** 220 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 7.77" L x 3.50" W x 1.53" H (197.4mm x 88.9mm x 39.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V