# VES150PS15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VES150PS15
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ves150ps15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ves150ps15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/32/12713236-1470-4464-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, TUV, UL
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.66" L x 2.79" W x 1.56" H (169.2mm x 70.9mm x 39.6mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 15V