# VER18US150-JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VER18US150-JA
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ver18us150-ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ver18us150-ja#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Included)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 19 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.54" L x 1.69" W x 1.68" H (90.0mm x 43.0mm x 42.7mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 15V