# VEL36US120-UK-JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** VEL36US120-UK-JA
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/vel36us120-uk-ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/vel36us120-uk-ja#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/34/12713456-1470-3643-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** GB 1002
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** United Kingdom
- **Size:** 3.70" L x 1.38" W x 1.83" H (94.0mm x 35.0mm x 46.6mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 12V